|

A Belső Hős Felfedezése a Pozitív Pszichológiában – könyvajánló

Dan Tomasulo PhD: Pozitív pszichológia – Használd ki az optimizmus erejét

Daniel Joseph Tomasulo (1951. július 20. –) amerikai pszichológus, író és professzor, a Columbia Egyetem akadémiai igazgatója és alkalmazott pozitív pszichológia egyik vezető képviselője.  

A Pozitív pszichológia című könyve Édesvíz Kiadó gondozásában jelent meg 2023-ban.

A könyv alapvetése, hogy a boldogság, a pozitív szemlélet, valamint a reziliencia fejleszthető készségek. Hét fejezeten keresztül kapunk gyakorlatias útmutatókat, és fogalmi magyarázatokat arra, hogy hogyan sajátítsuk el a pozitív szemléletmódot még akkor is, ha jelenleg a pesszimisták körét gyarapítjuk. Inspiráló és gyakorlatias tanácsokat kínál az olvasóknak.

Bevezetésben megtanulhatjuk hogyan találhatunk rá a belső hősünkre, megismerkedünk a jóllét típusaival. A jóllétünk pozitív irányba való elmozdulásához a belső hősünkre (HERO), azaz négy erőfossáunkra van szükség:

H –  Hope, azaz Remény, E – Empowerment, öntudatosság, R – Rezilience, reziliencia,

O –  Optimism, azaz optimizmus.

Első fejezetben megtanuljuk, hogyan építsük be a pozitivitást az életünkbe. Megismerjük a rumináció fogalmát, azaz a negatív dolgokon való rágódást. A negatív gondolatok, mint a kavicsok, úgy jelennek meg képzeletbeli mérleg egyik serpenyőjében, a másik serpenyőben a pozitív gondolatokat pedig a tollpihékként. Nagyon nehéz feladatunk van, ha azt szeretnénk, hogy a pozitivitás irányába mozduljon el a mérleg, ehhez kapunk kézzelfogható gyakorlatokat. Egyik feladat az érzelmi mérlegünk megalkotása.  Ezután pedig fedezzük fel a környezetünket, vegyük észre az örömöt és békességet.

Második fejezetben a belső hősünk a HERO, első betűjéhez érkezünk, a hit és remény, azaz hope. A remény, hit és optimizmus fogalmával és jelentésbeli különbségeikkel ismerkedhetünk meg.  Megtalálhatjuk a kiutat a ruminációból. Rávilágít arra, hogy az észlelésünk megváltoztatása kelti életre a reményt. Három gyakorlat segít elmélyíteni, azt, hogy nézőpontunk megváltoztatása mennyire sok új lehetőségnek nyitja meg a kapukat.

Harmadik fejezetben a fókusz a jövőbeli viselkedésünk kialakításán van. (HERO-hoz vezető út második lépcsőfoka, az empowerement, vagyis öntudatosság). Nagyon egyszerű gyakorlattal kezdődik, a kellene szót cseréljük le a lehetne szóra.

Negyedik fejezet témája a reziliencia, vagyis a rugalmasság. A rugalmas gondolkodás akkor fejlődik, ha egy nehéz helyzetben képesek vagyunk mérlegelni az alábbi négy kérdésre adott válaszunkat:

  • Mi történik?
  • Mit kell tennem?
  • Mit tehetek?
  • Működik-e?

Ugyanúgy, ahogy testünk rugalmassága fejleszthető jógával, úgy gondolkodásunk szintén képes egyre reziliensebben működni.  A tudatosság gyakorlása, a tudatos szünet például nemcsak a reziliáncát erősíti, hanem a stresszel való megküzdésben is sokat segít.

Az ötödik fejezet az optimizmus témáját járja körül, az optimizmus nem csak jelenben van hasznunkra, hanem bizonyítottan olyan hosszú távú pozitív hatásokkal is bír, mint az halandósági ráta. Az optimizmus egy általános várakozás, miszerint minden jól fog alakulni. Abban különbözik a reménytől, hogy a remény a jövőnk befolyásolása érdekében történő cselekedet.

Belső hősünk elemeinek alkalmazása egy olyan pszichológiai tőke, amelynek lényege, hogy tudjuk mire van szükségünk ahhoz, hogy pozitívvá tehessük a helyzetünket.

Similar Posts

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük