Kérdezz-felelek

Van egy kérdésed? Mi megválaszoljuk! 😊

Ha bármilyen témában szeretnél választ kapni, egyszerűen töltsd ki az alábbi űrlapot, és hamarosan közzétesszük a választ itt az oldalon. Minden beküldött kérdést átnézünk, hogy a lehető legjobb információt nyújthassuk neked.

Kérdés feltevéset ITT

Kérdések – válaszok

Válasz: Először is, szeretném hangsúlyozni, hogy amit most érzel, az teljesen érthető, és sokan átélik hasonló érzéseket. A munkahelyi stressz, az unalom, vagy a hétfői félelem egy nagyon valóságos probléma, amely kihat a lelki egészségünkre, és nem kell, hogy egyedül érezd magad emiatt. Fontos tudni, hogy nem vagy hibás azért, hogy így érzel, és léteznek módszerek, amelyek segíthetnek ezen változtatni.
Először érdemes őszintén elgondolkodnod azon, hogy mi állhat a háttérben. Mi az, ami miatt nehezedre esik bejárni? Lehet, hogy a munkahelyed környezetében van olyan tényező, ami stresszt okoz – például túlzott elvárások, monotonitás, vagy akár a munkatársaiddal való viszony. Az is előfordulhat, hogy a munkahelyed nem biztosítja a számodra fontos értékeket, és emiatt nem találod motiválónak a napi feladatokat. Azonban oda kell figyelned, ha ez egy tartós állapot, akkor ez jelentheti a kiégés tüneteit is:
1. Fizikai kimerültség és érzemi kimerültség
2. Cinikus hozzállás, péládul ügyfelekekkel már közömbös vagy, nem érdekelnek és cinikussá válhatsz.
3. Teljesítményeg csökken
4. Elzárkózás kapcsolatoktól.
5. Alvászavarok és testi tünetek.
Ha ezeket tapasztalod, fontos, hogy időben lépj és keresd a szükséges támogatást.

Válasz: Ez egy gyakori és teljesen érthető érzés ha stresszes állapotban vagyunk vagy fáradság áll a háttérben.

Megértem, hogy nehéz erről beszélned vele, de mindeképp fontosnak tartom, hogy az érzéseidet közöld vele. Elmondhatod neki, hogy ugyanúgy szereted, de most nehéz élethelyzetben vagy. Fontos, hogy ne elutasításnak érezze. Érdemes átgondolni, hogy ne halogasd a beszélgetést, mert ez megelőzheti a félreértéseket. Nem kell egyedül megoldanod, közösen ki tudjátok találni, mi az amitől mindketten elégedettek lehettek.

Válasz: Nagyon sajnálom, hogy így érzed magad, és megértem, hogy most nehéz időszakon mész keresztül, ez egy krízishelyzet. A munka elvesztése és a szorongás nagyon megterhelő lehet.

A legjobb, amit tehetsz, hogy apró lépésekkel próbálod újra elindítani a dolgokat, olyan tempóban, ami neked jólesik. Ha most nem vagy kész teljes mértékben visszatérni a munkaerőpiacra, próbálj meg kis célokat kitűzni, mint például naponta egy rövid sétát tenni, hogy ismét elhagyhasd a házat, vagy egy kis dolog, amit élvezel, zene vagy bármi, amit kedvelsz. Az is segíthet, ha olyan emberekkel beszélsz, akik megértik, és akik tudnak támogatni.

Ne ítéld el magad, ha nem érzed készen magad arra, hogy rögtön munkát keress. Mindenki más ütemben halad, és ha a munka elvesztése nem okozott nagy anyagi porblémát, érdemes lehet egy kicsit pihenni. Mit gondolsz erre lenne lehetőséged?

Fontos, hogy ne siettessük a dolgokat. Ha úgy érzed, hogy a szorongás túl nagy, akkor érdemes szakember segítségét is kérni, aki segíthet ezen a nehéz időszakon átjutni.
Krízishelyzet mindig nehéz és teljesen megértelek, apró lépésekben érdemes haladni, ahogy neked jólesik és ha tudod, oszd meg másokkal a problémád.

Leírok neked pár tecbnikát, ami segíthet egy picit jobban lenni, ha nagyon szorongatónak érzed a helyzetet:

  1. Légzőgyakorlatok

Próbáld ki a 4-7-8 légzést: Próbáld ki a 4-7-8 légzést:

Lélegezz be az orrodon 4 másodpercig, tartsd bent a levegőt 7 másodpercig, majd lassan lélegezz ki a szádon 8 másodpercig. Ismételd meg 3-4 alkalommal. Ez segíthet csökkenteni a szorongásodat, és nyugodtabbnak érezheted magad.

  1. Figyelemelterelés

Próbálj meg visszafelé számolni 100-tól 1-ig, vagy válassz egy tárgyat a környezetedben, és figyeld meg minden részletét. Próbálj minél több információt észrevenni – színeket, formákat, textúrákat.
Ez segíthet elterelni a figyelmedet, és segít abban, hogy ne ragadj bele a szorongásba.

  1. Testtartás-változtatás

Állj fel, és nyújtózkodj egyet. Figyelj arra, hogy egyenes háttal ülj, vagy próbálj meg kényelmesen, de egyenes testtartással állni.
Ha feszült vagy, a testtartásod megváltoztatása segíthet abban, hogy nyugodtabbnak érezd magad.

  1. Tudatos jelenlét (Mindfulness)

Figyelj a légzésedre, és próbálj meg minden figyelmedet a jelen pillanatra összpontosítani.
Hallgasd meg a körülötted lévő hangokat, vagy figyeld meg egy tárgy színeit és textúráját, mintha teljesen most látnád először.
Ez segíthet, hogy eltereld a figyelmedet a zűrzavarból, és csak a jelenre koncentrálj.

  1. Progresszív izomlazítás

Kezdd el feszíteni és lazítani a tested izmait. Kezdj a lábujjaidtól, és haladj felfelé: feszítsd meg a lábakat, majd lazítsd el őket, utána a karokat, vállakat, végül az arc izmait is.
Minden izomcsoportot tarts meg feszítve 5-10 másodpercig, majd lazítsd el. Ez segíthet oldani a feszültséget a testedben.

  1. Képzeletbeli elvonulás (Belső hely)

Csukd be a szemed, és képzelj el egy olyan helyet, ahol nyugodtnak és biztonságban érzed magad. Lehet ez egy tengerpart, egy csendes erdő vagy bármilyen olyan környezet, amit kellemesnek találsz.
Próbálj meg minél több részletet elképzelni: a színek, hangok, illatok mind segíthetnek abban, hogy jobban el tudj merülni a nyugodt érzésben.

Nekem általában a legutolsó technika segített, elképzeltem egy szép helyet, és egy nagyon mély gödör szélén ültem képzeletben, és arra gondoltam, hogy szépen átsétálok felette, nem félek, hanem képzeletben tudtam, hogy meg fogom tudni tenni félelem nélkül. Ezt amikor csak tudtam, volt pár percem megcsináltam.

Lehet most úgy érzed, hogy ezekhez nincs kedved, semmmi gond, de apránként, ha megnézed segít-e valamelyik technika, csökkentheti a szorongást és eltereli a figyelmed a problémáról.

Kedves Mimi! Először is, nagyon örülök, hogy azt csinálod amit szeretsz! Ez a kérdés nagyon összetett és sok részlettől függ. Én mentálhigiénés szempontokat figyelembe véve azt tudom neked mondani, hogy a türelem biztosan kelle egy vállalkozás felépítéséhez, illetve, hogy egnedd a kreativitásod szabadon. Ötletelj sokat, nem baj, ha sokat elvetsz közben. Közgazdász énem pedig az obejktivitásra helyezi a hangsúlyt. Volt-e piackutatásod? Vannak-e konkrét számításaid? Hány ügyfél kell hogy fedezze a költségeid és azon felül hasznot hozzon, mennyi időt adsz ennek? Ezek fontos előzetes számítások, de egy üzlet elején természetes, hogy ez az időszak az építkezésről szól, ami pedig befektetés, nem térül meg feltétenül azonnal. Érdemes a költségeid minimálisra csökkenteni. Marketinghez nem értek, de érdemes ezt az oldalt is esetleg megtámogatni egy marketinges szakemberrel. Hit magadban és a szakmai tudásod remélem elég energiát ad, hogy szépen építkezz és sok sikert kívánok neked a munkádhoz!


Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Hírlevél

Similar Posts

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük